29 września 2015

Idzie lasem Pani Jesień, jarzębinę w koszu niesie...


Sezon budowlany powoli zbliża się ku końcowi, a ja odnoszę wrażenie że więcej się wydarzyło u nas w zimie niż w lecie. Praca w delegacjach skutecznie utrudniała postępy budowlane.
Mamy problem z ekipą dekarską... jak zeszli z budowy tak nie mogą na nią wrócić. Pomimo iż uzgadniane terminy minęły. Ostatnio nawet udało się spotkać na miejscu i nowy termin wejścia uzgodnić, który znowu minął, a telefon milczy jak zaklęty... echhh. Chyba trzeba się rozglądnąć za inną ekipą żeby skończyła lukarny.

Wczoraj nie widziałem czerwonego księżyca, za to dzisiaj pożoga na niebie. 



Część okien i drzwi wejściowe otrzymały obróbkę zewnętrzną. 


Okna w szachulcu również dostały komplet drewnianych okapników i listwy dookólne.


Z doskoku pojawiałem się na dachu szopy... krok po kroku, ze skleconych godzin coś się już uskładało. Stara dachówka nie należy do łatwej z uwagi na różnice kalibrowe i często pojawiające się krzywizny. Można te mankamenty częściowo korygować zaprawą, ale i tak idealnej połaci się nie uzyska. Ma to oczywiście swoisty urok.








Jak dla dekarskiego laika i kompletnego żółtodzioba w temacie, niezbędna była lektura :) Zainteresowanym polecam instrukcję Winerbergera, w niej znalazłem również recepturę na wapienną zaprawę dekarską (2/1/8). Karpiówka zdjęta z dziadka ma bardzo zbliżony gabaryt (jest troszeczkę mniejsza) do karpiówki żłobkowanej Koramic Winerbergera, którą zresztą dekarze położyli na nowym dachu. Zasadniczą różnicą są otwory montażowe w nowej dachówce, tak aby można ją było kłaść bez zaprawy (co trzecią w rzędzie bije się gwoździem lub kręci wkrętem do łaty). Idąc za radą zaczerpniętą z lektury, dwa rzędy okapowe, dwa rzędy przy wiatrownicach, rząd kalenicowy mocowałem wkrętami. Po stronie wschodniej (najczęściej wiatry wieją u nas z zachodu), gdzie przy silnych wiatrach podciśnienie może podnosić dachówkę, mimo zaprawy, również co 5 dachówkę kręciłem do łat. Musiałem trochę dachówek nawiercić, a stara dachówka wcale nie ustępuje twardością dachówce nowej... sporą ilość wierteł widiowych przepaliłem.

Do ostatnich nowości należy elektryczność w domu... Miałem już dość codziennego rozwijania przedłużaczy od słupa... Zwłaszcza kiedy wpadałem na chwilę żeby coś podłubać po pracy, to sporo czasu zajmowała mi walka z kablami... potem zwijanie... coraz częściej po ciemku. Nie wspominając o przebieraniu.
Postanowiłem wyjść z RBetki konkretnym przedłużaczem na stałe, wkopać go, wejść nim do budynku i rozszyć na kilka gniazdek i oświetlenie ogólne. Zasadniczo udało się w 2 dni... pozostało kilka drobnych czynności, ale światło i prąd już w budynku. Nie jest to oczywiście przyłącze docelowe, ale na czas remontu wystarczy. Koniec z bieganiem do słupa :)





U nas też zwierzyna się uaktywniła... chyba szykuje się powoli do zimy, stąd taki ruch w interesie. W ostatnich tygodniach wygrzewały się w słońcu zaskrońce... jeden ma norę pod jabłonką, drugi w gruzowisku za domem, trzeci pod lipą nieopodal czereśni, czwarty stale widywany był pod paletą z cegłami. Moja córa, 1,5 miesiąca temu, bawiąc się w piasku wygrzebała jajeczka - myśleliśmy że to zwinki - teraz sądzę jednak, że były zaskrońca (za duże jak na zwinkę). Pod stertą desek rezyduje i jeży się jeż. Z poddasza jaskółki wyprowadziły już młode, bociany odleciały, a pod dach wprowadziła się niewidzialna kuna (mam nadzieję że nie narobi szkód). A nieopodal w rezerwacie i za rzeką jelenie rozpoczęły rykowisko. Już od kilku dni, kiedy tylko słońce schowa się za horyzontem, byki zaczynają koncert... to już prawdziwa jesień.






2 komentarze:

  1. u mnie sezon wciąż w pełni, choć szczerze mówiąc wolałbym, żeby chociaż powoli zbliżał się ku końcowi. świetnie wygląda ta dachówka na garażu. profesjonalna robota! u mnie lada dzień prąd pojawi się i ja wreszcie nie będę musiał rozwijać kabla aż od sąsiadów. to dopiero jest zabawa: przez jeden płot, drogę, drugi płot a później przez całą działkę. w moim przypadku prąd od słupa to będzie prawdziwe wybawienie. słupem pewnie zdążę się i nacieszyć i jeszcze szybciej znudzić;)
    ...ech, jak miło ogląda się zdjęcia zadaszonego budynku.
    pzdr.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również jeszcze pracuję i będę pracował dopóki temperatury na to pozwolą. Jesień to dobry czas na pracę, tylko niestety dni coraz krótsze a i przymrozki za chwilę się pojawią... czasu coraz mniej. Niestety wiosna i lato stało pod znakiem mojej nieobecności na budowie i trochę żal, że czas spożytkowany w innym miejscu i temacie.
      Dachówka jak to dachówka... se leży. Robiłem co mogłem i jak umiałem najlepiej :)
      Słupem pewnie się znudzisz szybko, choć pierwszy dzień będziesz świętował :) i życzę Ci tego w jak najkrótszym terminie.

      Usuń